Preview: XX 16 B2 [MOLXX16D]
“Neapolitan artist Giri makes an impactful entry on the XX series with his latest release on Molecular Recordings. Following his notable contributions to labels like Axis, Antiterra and AWRY, Giris "XX 16" offers a collection of immersive tracks characterized by concise structures, flawless production, and entrancing synth sequences. The EP stands as a compelling showcase of techno artistry, marking a significant moment in the artist musical journey”
Tracks
Individual track purchase
![XX 16 B2 [MOLXX16D]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fd3gy8lohe08kxr.cloudfront.net%2F5151%2Ftracks%2F24836%2Fi%2F40a614fd-resized.jpg&w=3840&q=75)
XX 16 B2 [MOLXX16D]
Giri
![XX 16 B1 [MOLXX16D]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fd3gy8lohe08kxr.cloudfront.net%2F5151%2Ftracks%2F24835%2Fi%2Fc675cd6f-resized.jpg&w=3840&q=75)
XX 16 B1 [MOLXX16D]
Giri
![XX 16 A2 [MOLXX16D]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fd3gy8lohe08kxr.cloudfront.net%2F5151%2Ftracks%2F24834%2Fi%2Fd840480d-resized.jpg&w=3840&q=75)
XX 16 A2 [MOLXX16D]
![XX 16 A1 [MOLXX16D]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fd3gy8lohe08kxr.cloudfront.net%2F5151%2Ftracks%2F24833%2Fi%2Fc7a150f9-resized.jpg&w=3840&q=75)
XX 16 A1 [MOLXX16D]
Purchase items (1)
Digital album
full release